Faydalı Bilgiler
28.08.2016 - IMMOBILIZER NEDİR? NASIL ÇALIŞIR

İmmobilizer ne demek;

Araç anahtarı ile aracın kontak kısmında bulunan bir anten sayesinde immobilizer beyni dediğimiz elektronik bir kutu ile anahtarımızın içindeki çipin bilgi alışverişidir. immobilizer yabancı menşeyli bir kelime fakat türkçedeki tam karşılığı yok biz çipli oto anahtarı, çipli motor kilidi, gibi terimler kullanıyoruz

bu sistem bazı ülkelerde araçlarda zorunlu yaygınlaşması otomobil hırsızlıklarını %75 oranında azaltmıştır.

İmmobilizer Nedir?

1944 yılında Frank Marugg tarafından bulunan İmmobilizer sistemi; günümüzde artan hırsızlık olaylarıyla beraber tüm otomobil üreticilerinin kullandığı bir teknoloji haline gelmiştir. İmmobilizer kelimesi İngilizce’den gelmiş olup, Türkçe’deki anlamı “hareketsiz hale getirmek” olan, immobilize kelimesinden türetilmiştir. Sona gelen “-er” takısı, “Hareketsiz Hale Getirici” anlamına getirmiştir bu kelimeyi. Dilimizde, “çipli oto anahtarı sistemi” de denilmektedir. Kullanımı gittikçe yaygınlaşmaktadır, günümüzde hemen tüm araçlarda immobilizer teknoloji kullanılmaktadır.

İmmobilizer Nasıl Çalışır?

İmmobilizer Nasıl Çalışır?

Parçalardan biri, arabanın motor sistemine yerleştirilir. Bu yerleştirilen parça, ne kadar derindeyse; otomobilin hırsızlığa karşı önlemi de o derece artar. Ulaşılıp üzerinde oynanma riski o derece azalır çünkü. Diğer parça ise, kontak anahtarının içine yerleştirilir. Arabaların çalışabilmesi, motor sistemine yerleştirilen immobilizer parçasının; kontak çevrildiği sırada bu anahtarda bulunan parçayla eşleşmesi üzerine kurulmuştur.

Bundan dolayı, immobilizer sistemi, düz kontak ile arabayı çalıştırmayı neredeyse imkansız hale getirmektedir. Hırsızların korkulu rüyasıdır diyebiliriz. Hatta işin daha da ilginci, eğer yedek anahtarınıza bu parçayı yerleştirmediyseniz kendi arabanızı yedek anahtarınız ile çalıştıramazsınız.

Ortaokul ya da lise çağında çocuğa sahip olan babaların en büyük korkularından birisidir bu. Çocuğunun bir gün yine izinsiz olarak, yedek anahtarla arabayı kaçırdığı sırada, başına gelecek bir kaza endişesi. Sonuçta sakat kalma tehlikesi ve hatta ölüm riski. Maddi kayıplara hiç girmiyorum bile. İşte immobilizer sistemi, bu durumlarda da mükemmel bir tedbir sunuyor sizlere.

İmmobilizer sistemleri 3 farklı şekilde çalışabilmektedir.

  • Bazı immobilizer sistemleri, kontak anahtarındaki parça ile ile motor sistemindeki diğer parça eşleşmediği takdirde ya da düz kontak ile çalıştırılmaya uğraşıldığı sırada; arabanın ateşleme sistemini otomatik kilitliyor.
  • Bazıları ise aynı durumda arabanın gazını kilitliyor.
  • Her ikisini de aynı anda kilitleyen immobilizer sistemleri de mevcuttur.

Fakat unutulmaması gerekir ki, eğer siz immobilizerın parçasını, motor sistemlerinin bulunduğu yerin derinliklerine değil de, kaputun hemen ucuna yerleştirirseniz, bu işlerden anlayan profesyonel bir hırsızın 15 dakika içinde o sistemi devre dışı bırakabileceğini unutmamalısınız. Hemen 10 dakikada o parçaya ulaşıp, 5 dakikada da devre dışı bırakabilecek olan profesyonel bir hırsız; 15 dakika sonra düz kontakla arabanızı çalmaya hazır demektir.

Başta da dediğimiz gibi; İmmobilizer’in, motor sisteminin derinliklerine ve güvenli bir zulasına yerleştirilmesi gerekmektedir. İmmobilizer sisteminin, pek çok ülkede araba hırsızlığını dörtte üç oranında azalttığı bilinmektedir.

İmmobilizer ne işe yarar;

Arabamızın anahtarının içindeki çip sayesinde hırsızın düz kontak yapsa dahi otomobilimizi çalamamasını sağlar.yukarıda belirttiğimiz gibi aracımıza binip kontağa anahtarı taktığımızda bu işlemler başlar;

kontağa anahtarı taktığımızda sırası ile şunlar olur; anahtarın içendeki çip, immobilizer beynine daha önceden yüklenmiş bilgileri gönderir eğer immobilizerimiz arıza yapmış ise yada çipsiz bir anahtar ile kontağı çevirirsek aracın marşı dönecek ama immobilizer beyni  çipi tanımadığı için araç çalışmayacaktır.tüm bu işlemler saniyenin onda biri gibi zamanda olur.

Çipli oto anahtarı arızası;

Kontağa basıldığında araç çalışmıyorsa nedeni çip arızası olabilir bu kimi araçlarda ortada yana kırmızı bir led lambanın çok hızlı hızlı yanması, kimi araçlarda da immobilizer ışığının yanması ile ortaya çıkar.bu durumda yapmamız gereken yedek anahtarınız varsa onunla arcınızı çalıştırıp araba anahtarları yapan bir oto anahtarcıya gitmeniz. Serviside tercih edebilirsiniz ama Araba anahtarları fiyatları ve ne kadar zamanda verdiklerini sormayı unutmayınız keza anahtarcıda otomobil yedek anahtar yaptırmanız bir iki saatinizi alır daha ucuz maliyetlidir servisler minimum bir iki haftada gün verirler ayrıca maliyet yüksektir.

Araba anahtarı kayıp ise;

İhmal edip yedek araba anahtarı yaptırmadıysanız işiniz zorlaştırdınız demek. Aracın kapıları kilit ise kapıları açılacak Kontağın sökülüp kontağa göre anahtar yapılacak immobilizer beyni sökülerek çip yapılacaktır.

Yedek anahtarınız varsa araba anahtarı kopyalama yapan bir anahtarcıya, yanınızda ruhsatınız ile giderseniz maksimum 1-2 saate tamamlanır.

Eğer özetleyecek olursa aracınızın mutlaka yedek anahtarı olması gerek zira kaskonuz varsa arabanızın çalınması durumunda yedek anahtarınız olmadığından zararınızı kasko karşılamaz . tek olan anahtar her zaman risklidir.

Araba kumandanız açıp kapatmıyorsa;

Öncelikle pilden olma olasılığına karşı araç kumanda pilini değiştirin eğer uzun süre pil bitik durumda kalırsa bazı araçlar kumandayı unutabiliyor bu durumda da kumandayı araca tekrar tanıtmak gerekir. ayrıca sadece kumanda basma yeri olan butonda arızanmış yada kopmuş olabilir bunu çözümüde birkaç dakikada yerine yeni butonun lehimlenmesidir. Otomobil Kumanda kabı hasarlı ise dış kabını yenisi ile değiştirmek mümkün.

 

immobilizer (transponder-chip’li) otomobil anahtarlarında Çözüm duyduğunuz her şey Asanlar Anahtar’da… geniş ürün yelpazemiz ve dünyanın en gelişmiş/prestijli makinalarından oluşan parkurumuz ile İstanbul’un anadolu yakasına hizmet vermekteyiz…

 

 

immobilizer anahtar immobilizer anahtar immobilizer anahtar immo

immobilizer anahtar

 

Dünyada ve Türkiye’de İmmobilizer Teknoloji

Dünyada ve Türkiye´de İmmobilizer TeknolojiDünyanın özellikle gelişmiş ülkelerinde üretilen ora sınıf ve üst arabalarda standart olarak bulunmasına rağmen, ne yazık ki Türkiye’de satışa sunulan arabaların çoğunda immobilizer sistemi bulunmamaktadır. Mesela İngiltere’de, arabalarda immobilizer bulunması yasal bir zorunluluktur. Kanada’da da öyle. Avustralya’da da. Ülkemizde yıllarca araba kullanmasına rağmen, böyle bir sistemden haberi olmayan tonlarca adam var halbuki.

Yalnız şöyle bir riski de var bu immobilizer sisteminin. Kontak anahtarınız kaybolursa yada zarar görürse; doğruca fabrikaya ulaşmak zorundasınız. Arabanın ruhsatta yazan kodunu servisiniz fabrikaya göndermek zorunda kalır. Bu talep üzerine de fabrika, yeni bir anahtarı tekrar üreterek size gönderir. Bunun size maliyeti de, en azından 150 dolar civarıdır yaklaşık olarak. TL karşılığı, 325 liradan fazla.

Servise ulaşmanız, servisin sizin talebiniz doğrultusunda ruhsatta yazan numarayı fabrikaya iletmesi (eğer ruhsat arabada kilitli kaldıysa, ona ulaşmak için kırılan cam ya da kapıyı açması için çağrılan çilingirin maliyeti de cabası); ruhsattaki numaranın fabrikaya iletilmesinin ardından fabrikada o anahtarın tekrar üretilmesi, size yollanması, bu esnada kargoda kaç gün duracağının belli olmaması… (Üretim yeri yurt dışındaysa, zaten yandınız.) En sonunda servise ulaşması. Servisin size teslim etmesi… Bu süre zarfında arabasız kalacak olmanız… Vesaire.

Ama elbette ki bunların hiç birisi, arabanızın çalınması kadar uğraştırmaz sizleri.

Firma Çalışmalarımız
 
Araç Motor Beyni Tamiri, ABS Tamiri, AİRBAG (Hava Yastığı) Beyni Tamiri, Direksiyon Beyni Tamiri, İmmobilizer Tamiri (Elektronik Anahtar), İmmobilizer Resetleme, Anahtar Kodlama, Yedek Anahtar Kodlama, Pompa Beyni Tamiri, Merkezi Kilit Beyni Tamiri, Direksiyon Beyni Tamiri, Kilometre/Hız Gösterge Paneli-Saati Tamiri, Enjeksiyon Beyni Tamiri, BSİ Modülü Tamiri, Body Beyin Tamiri, LPG Beyni Tamiri, Şanzıman Beyni Tamiri, Ateşleme Beyni Tamiri, Oto LCD Tamiri, Endüstriyel Kart Tamiri, Chip Tuning, ABS Lambası Söndürülür, Airbag Lambası Söndürülür, Elektronik Kart Tamiri, CNC Kart Tamiri, ABS Fren Tamiri, Her Türlü Oto Beyin Tamiri Garantili Yapılır, Danışmanlık Hizmeti Verilir, Entegre Programlama Yapılır, Arıza Tespit Cihazı Tamiri, Arıza Tespit Cihazı Satışı, Oto Elektronik Beyin Kursu Verilir, Motor Beyni Satış, ABS Beyni Satış, Aribag Beyni Satış, Body Beyni Satış, Direksiyon Beyni Satış, Kilometre/Hız Gösterge Paneli-Saati Satış, , Pompa Beyni Satış, Enjeksiyon Beyni Satış, BSİ Modülü Satış, LPG Beyni Satış, Şanzıman Beyni Satış, Flash Programları Satış, Eprom Programları Satış, Komponent Satış, Oto Beyin Entegresi Satış, Entegre Soketleri Satış, Beyin Programı Satış, Oto Beyin Transistör, Tristör, Mosfet, Her Türlü Oto Beyin Orijinal Sıfır-Çıkma Entegresi Satış.
27.08.2016 ENTEGRE NEDİR? NASIL ÇALIŞIR
28.08.2016 MOTOR BEYNİ NEDİR? NASIL ÇALIŞIR
29.08.2016 ABS FREN SİSTEMİ NEDİR? NASIL ÇALIŞIR
28.08.2016 AİRBAG (HAVA YASTIĞI) NEDİR? NASIL ÇALIŞIR
27.08.2016 CHİP TUNİNG NEDİR? NASIL YAPILIR